Alevilik ve Bektaşilik Araştırmaları Sitesi

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Avrupa’daki Cemevlerimizi Tanıyalım: BERLİN ALEVİ TOPLUMU CEMEVİ

Yazdır PDF

 

Berlin Alevi Toplumu/Cemevi 1979 yılından beri kültür, eğitim, inanç ve uyum konularında aktif olarak başarılı çalışmalar yapmaktadır. Kurum dernekler arşivinde “Berlin Alevi Toplumu – Alevitische Gemeinde zu Berlin e.V.” adıyla kayıtlıdır ve 2002 yılından bu yana Berlin Senatosu tarafından din dersi vermeye yetkili kurum olarak resmen tanınmaktadır. Berlin Alevi Toplumu Berlin okullarında sunulan Alevilik dersleri üzerinden şeffaf ve liberal duruşunu da kamuoyu önünde sergilemekte, ayrıca toplumsal sorunlarla aktif olarak ilgilenmekte ve görüşlerini açıklamaktadır. 2009 yılında Berlin'de yapılan referandumda etik dersinin okullarda zorunlu olarak okutulması ve ek olarak din derslerinin de seçmeli ders olarak sunulması yönünde kamuoyu önünde tavır almıştır. Bu kararda belirleyici olan sadece kurumun çıkarı değil, değişik inanç ve dünya görüşünden öğrencilerin birlikte ahlaki konuları okuyup tartışması ve ortak yaşamın kolaylaştırılması olmuştur. Başkanlığını Halit Büyükgöl’ün yürüttüğü Berlin Cemevi, Yönetim, İnanç, Kadınlar, Gençlik, Denetleme, Onur Kurullarından ve Yüksekokul Grubundan oluşmaktadır.

Cemevi tarafından gerçekleştirilen önemli projelerden bazıları şu şekildedir: 1. Dikiş-nakış atölyesi – Quartiersmanagement Mariannenplatz, 2. Kadınlara bilgisayar kursu - Quartiersmanagement Mariannenplatz, 3. Kültür haftası 2008 - Quartiersmanagement Mariannenplatz, 4. Gelecek için köprüler 2007-2008 – Referat Soziale Stadt Berlin, 5. Gelecek için köprüler 2008-2009 – Referat Soziale Stadt Berlin, 6. Cemevi salonu akustiği 2009 – Bezirksamt Kreuzberg-Friedrichshain, 7. İnsanları ve fikirleri bağlayan köprüler 2009-2010 – Referat Soziale Stadt Berlin, 8. Kültür merkezi – buluşma merkezi 2011 – Referat Soziale Stadt Berlin, 9. Öğrencilere destek dersler (13. Sınıfa kadar).

Burada Yolumuzu bu günlere getiren Pirlerimizin çalışmalarından kısaca bahsetmek istiyoruz. Bilindiği üzere Almanya’daki Cemevlerimizin inanç hizmetleri AABF İnanç Kurulu bünyesinde yürütülmektedir. 2012-2015 yılları arasında İnanç Kurulu’nun başkanlığını Cafer Kaplan Dede yürütmekte ve Baki Düzgün Dede Başkan Yardımcısı, Müslüm Kaya Dede Sekreter, Aynur Küçük Ana Sekreter yardımcısı, Ziya Yılmaz Dede ise Saymanlık görevlerini üstlenmiş bulunmaktadırlar. Son yıllarda Almanya’da İnanç Kurulları giderek daha aktif hale gelmekte ve önemli çalışmalara imza atmaktadırlar.

Kuşkusuz bu İnanç Kurullarımızın en aktif olanı Berlin Cemevi İnanç Kurulu’ndaki Dedelerimizdir. Başkanlığını Hasan Göçer Dede, başkan yardımcılığını Ercan Yıldız Dede ve sekreterliği de Derviş İsmail Canbaz Dede yürütürken, Hasan Yeşil Dede ve Hasan Doğan Dede de İnanç Kurulu’nun diğer üyeleridir. Almanya’nın en büyük Cemevi olan Berlin Cemevi sayıları yaklaşık 70 bini bulan Canların inanç hizmetlerini görmektedir. Bu çerçevede topluma inançsal destek sağlanmaktadır. Hayatta karşılaştığımız bazı zor durumlarda derdimizi birine anlatmak acımızı hafifletebiliyor. Bu durumlarda dedelerimiz ve analarımız danışmanlık ve inançsal destek sunuyorlar. Huzurevleri, Göçmen yurtları, Cezaevleri ve Hastaneler Alevi inanç desteğinden yararlanabildiği gibi, gerek telefonla gerekse bizzat Cemevine giderek Canlar Dedelerden yardım ve destek alabilmektedir. Berlin İnanç Kurulu’ndaki Dedelerimiz gurbet ellerde güzel Yolumuzu ve onun ibadetlerini yürütmektedirler. Bunun yanısıra zaman zaman Berlin’de ve çevresinde bulunan diğer derneklerimize ve Cemevlerine de katkı sunmaktadırlar.

Bu çerçevede Berlin’de bulunan Sivas ve Çorum Dernekleri’nde de Alevilik ve Hızır konulu seminerle gerçekleştirilmiştir. Berlin İnanç Kurulu 15 ve 16 Şubat 2014’te Canların katılımıyla Hızır Cem ibadetlerini gerçekleştirdiler. Ayrıca 26 Ocak 2014 tarihinde gençlere yönelik “Öğreti Cemi, El Ele El Hakka” adı ile Alevilik’te Cem, Oniki Hizmet ve Rızalık konularında bir eğitim cemi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Oniki Hizmet’in içeriği Türkçe ve Almanca olarak açıklanmıştır.

Berlin’de Canlarımızın inanç hizmetlerini yürüten kurum yöneticilerininin ve İnanç Kurulu üyeleri Hasan Göçer, Ercan Yıldız, Derviş İsmail Çanbaz Hasan Yeşil ve Hasan Doğan Dedelerimizin hizmetleri Hakk Muhammed Ali Dergahı’nda kabul olsun.

Bozatlı Hızır yoldaşları olsun.

You are here: Anasayfa